Co to jest SEO? Jak wygląda pozycjonowanie strony w Google?
Wyróżnienie się, budowanie marki i zdobywanie klientów online to wyzwania dla każdej firmy. Konkurencja w e-commerce jest duża, więc skuteczny digital marketing jest kluczowy, a SEO stanowi jego podstawę. Jak wygląda pozycjonowanie stron?
Czym jest SEO?
SEO to skrót pochodzący od angielskiego określenia search engine optimization, czyli optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe. Historia tego zjawiska rozpoczęła się lata temu wraz z pojawieniem się pierwszych z nich. Na samym początku treści w sieci było niewiele, dlatego też procesy optymalizacji były znacznie mniej skomplikowane niż obecnie.
Współczesne SEO polega na nieustannym analizowaniu algorytmów wyszukiwarek i dopasowywaniu treści oraz całych konstrukcji stron internetowych do ich wymagań. Celem tego ma być pozyskiwanie jak najwyższych wyników wyszukiwania na poszczególne frazy.
Jeśli zatem prowadzisz np. sklep internetowy z akcesoriami dla zwierząt, działania SEO będą polegały na tym, aby po wpisaniu w Google takich fraz jak „akcesoria dla zwierząt”, „akcesoria dla kotów”, „akcesoria dla psów” i innych powiązanych z nimi, użytkownicy łatwo trafili na Twoją witrynę.
Odbiorcy znajdą się na Twojej stronie, jeśli jej adres pojawi się jako jeden z pierwszych po wyszukaniu frazy. W kontekście dążenia do czołowych miejsc w wyszukiwarce używa się nie tylko pojęcia SEO, ale i pozycjonowania. Często stosuje się je zamiennie, ale według wielu specjalistów stanowi to pewne uproszczenie.
Należy znać różnice pomiędzy tymi dwoma zjawiskami, ale nie dziwić się również, kiedy mówi się o nich jako o pojęciu tożsamym, ponieważ są ze sobą bardzo ściśle połączone.
Pozycjonowanie stron internetowych – na czym polega?
Pozycjonowanie jest nieco szerszym pojęciem niż SEO, bo to odnosi się jedynie do działań podejmowanych w obrębie danej strony internetowej. Należą do nich m.in.:
- struktura witryny;
- treści publikowane w serwisie;
- optymalizacja kodu strony.
Pozycjonowanie obejmuje SEO, a do tego skupia się na zwiększaniu ruchu organicznego poprzez takie działania jak:
- link building;
- content marketing;
- analityka.
Procesy rozgrywające się jedynie na stronie, którą chce się zoptymalizować, nazywa się on-site. Natomiast te wykonywane poza nią określa się mianem off-site. Mimo tych rozgraniczeń wielu ekspertów utrzymuje, że SEO i pozycjonowanie to pojęcia wymienne.
Jak zadbać o optymalizację strony WWW?
Skuteczne pozycjonowanie to wieloetapowy proces, który zaczyna się już na samym początku tworzenia strony. Wpływ na ruch na witrynie mają takie aspekty jak:
- odpowiednio zaprojektowany kod HTML (w tym m.in. stosowanie meta title i description);
- uwzględnienie potrzeb użytkowników w aspekcie wizualnym i funkcjonalnym witryny;
- wszystkie treści publikowane na stronie.
Teksty pisane pod SEO wymagają przeprowadzenia analizy słów kluczowych, a następnie stworzenia unikatowych publikacji w postaci, np. opisów produktów i kategorii czy artykułów blogowych.
Treści na stronie często nawiązują do innych, co pozwala zastosować linkowanie wewnętrzne. To jeden z elementów wspierających optymalizację. Kolejny krok może stanowić linkowanie zewnętrzne, czyli proces pozyskiwania linków do Twojej strony na innych serwisach. Jeśli zależy Ci na publikacjach z anchorem, który będzie przekierowywać odbiorców do Twojej witryny, na efektywnie działających witrynach zarówno polskich, jak i zagranicznych, skorzystaj z platformy marketin9.
Skuteczne pozycjonowanie stron jest możliwe nie tylko dzięki treściom pisanym, ale i innym materiałom pojawiającym się w sieci. Duże znaczenie mają grafiki, które powinny być nie tylko unikatowe, lecz także odpowiednio opisane za pomocą tekstów alternatywnych.
Do czynników rankingowych, czyli tych, które wpływają na pozycję strony w wyszukiwarce, należą jeszcze m.in.:
- prędkość ładowania witryny;
- certyfikaty bezpieczeństwa;
- dbałość o user experience;
- formatowanie treści;
- Core Web Vitals.
Core Web Vitals to zbiór kilku kluczowych czynników pozwalających określić jakość witryny. Należy do nich np. jej stabilność wizualna. Trzeba mieć na uwadze, że Google nieustannie doskonali swoje algorytmy i dodaje kolejne warunki, na których podstawie roboty odczytują treści i pozwalają im zaistnieć lub zginąć w odmętach internetu.
Żeby zapewnić swojej stronie jak najwyższą pozycję i reagować na bieżące rewolucje w kwestii SEO, najlepiej korzystać z pomocy specjalistów od pozycjonowania. Na początkowym etapie współpracy z ekspertami powinno się przeprowadzić audyt SEO, który pozwoli przeanalizować dotychczasowe działania w obrębie pozycjonowania i zaplanować stosowne zmiany.
Do kompleksowego zadbania o optymalizację potrzebne są specjalne narzędzia służące, m.in. do analizy kodu strony, kontrolowania widoczności własnej i innych serwisów czy wyszukiwania słów kluczowych niezbędnych do tworzenia dobrze pozycjonujących się treści. O SEO należy dbać cały czas, a także nieustannie śledzić nowe trendy w algorytmach wyszukiwarek. Pozycjonowanie stron WWW to długotrwały i wymagający proces.
Dlaczego warto dbać o pozycję w Google’u?
Optymalizacja strony internetowej pod kątem wyszukiwarki Google jest niezwykle ważna, ponieważ pozwala na zwiększenie ruchu na witrynie. Ten zaś przekłada się nierzadko na wyższą konwersję, a co za tym idzie, bardziej satysfakcjonujące zyski dla jej właściciela. SEO wykorzystuje się również do budowania przewagi nad konkurencją i tworzenia wiarygodnego wizerunku marki.
Dobrze zaplanowane działania SEO mogą zmniejszać zapotrzebowanie na kampanie reklamowe. Im lepszą pozycję sklep zbuduje w sieci, tym chętniej klienci sięgają do jego oferty nawet bez oglądania angażujących reklam. Jeśli interesuje Cię skuteczne pozycjonowanie stron internetowych, zapraszamy do kontaktu!