SEO copywriting – co to jest i jak pisać teksty zgodne z SEO?

Spis treści

SEO copywriting – co to jest i jak pisać teksty zgodne z SEO?

Content odgrywa kluczową rolę w strategii marketingowej, poprawiając pozycjonowanie witryny i widoczność w Google. SEO copywriting to nie tylko odpowiednie nasycenie słów kluczowych, ale też tworzenie tekstów przyjaznych użytkownikom. Czym jest SEO copywriting i jak pisać dobre teksty?

Czym jest SEO copywriting?

SEO copywriting to element optymalizacji stron pod kątem wyszukiwarek. Specjaliści planują i tworzą treści z odpowiednimi słowami kluczowymi, spełniając przy tym wymagania algorytmu Google. To sprawia, że witryna zyskuje lepszą widoczność w wynikach wyszukiwania.

Eksperci twierdzą, że nie ma SEO bez contentu, a teksty SEO są kluczowym elementem, który wpływa na pozycjonowanie stron internetowych. SEO copywriting bierze pod uwagę nie tylko optymalizację treści pod kątem algorytmów wyszukiwarki Google, ale również przykłada dużą wagę do potrzeb użytkownika, a więc do jakości tworzonych treści.

SEO copywriting wpływa na poprawę widoczności witryny w wynikach wyszukiwania Google i pozwala internautom uzyskać informacje, których szukają. To właśnie dzięki odpowiednio zredagowanym tekstom bardzo często generowany jest ruch organiczny.

Co to jest tekst SEO?

Pod pojęciem tekstu SEO rozumie się treści, które publikuje się na stronach internetowych. Cel to uzyskanie jak najwyższej pozycji w wyszukiwarkach.

Wyróżnia się kilka typów tekstów SEO. Wśród nich można wymienić:

  • artykuły sponsorowane – artykuły SEO, teksty preclowe lub zapleczowe. Wykorzystuje się je w procesie link buildingu, ponieważ roboty Google premiują linki, które są wplecione w wartościowy tekst, dzięki czemu mają one większą moc;
  • treści na strony internetowe – zakładki typu „O nas”, oferty, realizacje, cenniki, opisy produktów i kategorii. Muszą zawierać konkretne słowa kluczowe, czasem też linkowanie wewnętrzne. Mimo że są tworzone zgodnie z zasadami SEO i wpływają na pozycję strony w wynikach wyszukiwania, powinny być wartościowe dla użytkownika. Na przykład w opisach kategorii dobry copywriter wykorzystuje różne strategie marketingowe, aby wzbudzić w potencjalnym kliencie chęć posiadania konkretnego produktu.
  • artykuły blogowe – poradniki, wywiady, case study czy artykuły w formie listy.

Teksty SEO można też podzielić ze względu na miejsce ich wykorzystania, czyli na zewnętrzne i wewnętrzne. Te pierwsze służą do przenoszenia linków do konkretnej witryny internetowej – są stosowane w link buildingu. Z kolei wewnętrzne teksty SEO publikuje się na własnej stronie internetowej, a ich zadaniem jest zaspokojenie potrzeb algorytmów wyszukiwarki Google oraz czytelnika.

Podstawowe zasady pisania tekstów, które powinien znać każdy SEO copywriter

Pierwszym krokiem w pracy SEO copywritera jest zrozumienie różnic między tradycyjnym copywritingiem a SEO copywritingiem. Gdzie tradycyjny copywriting koncentruje się na atrakcyjnym i przekonującym przekazie, SEO copywriting wymaga zbalansowania słów kluczowych z atrakcyjnością treści, aby strona osiągnęła wysokie pozycje w wynikach wyszukiwarek. Nadmierne stosowanie słów kluczowych może jednak zniechęcić czytelników, więc kluczem jest umiar i naturalność w ich wykorzystaniu.

Dobór odpowiednich słów kluczowych to drugi istotny element. SEO copywriter powinien nie tylko znaleźć frazy, które są często wyszukiwane przez potencjalnych użytkowników, ale także zrozumieć, jak te słowa wpasowują się w kontekst całego tekstu. Ważne jest, by słowa kluczowe były wplecione w treść naturalnie.

Ostatnim, ale równie ważnym aspektem jest język i dostosowanie treści do odbiorcy. Copywriterzy powinni pisać zrozumiale i dostosować poziom techniczności języka do oczekiwań i potrzeb swojej grupy docelowej. Niezależnie od tego, czy tekst ma charakter bardziej ekspercki, czy jest skierowany do szerszego grona odbiorców, zawsze powinien być klarowny, konkretny i wyczerpujący.

Jak pisać teksty SEO?

Przed rozpoczęciem pracy nad konkretnym wpisem należy wykonać dobry research. W jego skład wchodzą następujące elementy:

  • analiza konkurencji i potrzeb użytkownika,
  • dobór słów kluczowych,
  • zaplanowanie konstrukcji tekstu.

Bardzo często wytyczne, które copywriter SEO otrzymuje od klienta, dotyczą wyłącznie kontekstu, typu wpisu, czasami również ilości śródtytułów lub znaków ze spacjami. Natomiast po stronie specjalisty leżą wymyślenie dobrego tematu, dobór nagłówków H2, tworzenie akapitów, aby zgadzały się z wytycznymi, a także nasycenie treści słowami kluczowymi. 

Dlatego, by tekst osiągał wysokie pozycje na daną frazę, należy:

  • umiejętnie dobierać słowa kluczowe i frazy short tail oraz long tail, i naturalnie umieszczać je w tekście,
  • używać języka dopasowanego do odbiorców, który rozbudzi w nich zainteresowanie opisywanym produktem, usługą lub marką,
  • pamiętać o formatowaniu, uwzględniając nagłówki H1, H2, H3, wypunktowania, numerację,
  • zadbać o jego odpowiednią długość,
  • aktualizować wpisy w razie potrzeby.

Copywriting SEO a analiza profilu użytkownika strony

Copywriter SEO, rozpoczynając pracę nad tekstem, zawsze powinien wykonać analizę profilu użytkownika strony, aby dopasować treść do potencjalnego odbiorcy zarówno pod względem językowym, jak i merytorycznym. Warto więc zastanowić się, jakich informacji szukałby czytelnik.

Pomocna w tym może być np. analiza konkurencji. Warto sprawdzić jak dany temat traktują inne witryny i wykorzystać wszelkie niedomówienia, niedociągnięcia techniczne i merytoryczne, aby stworzyć jak najlepszy tekst, który znajdzie się wysoko w wynikach wyszukiwania.

Nasycenie i dobór słów kluczowych

Osoby, które zajmują się content marketingiem i tworzeniem treści SEO, gdy już wiedzą o potrzebach potencjalnych czytelników, powinny poznać hasła dotyczące konkretnego zagadnienia, które najczęściej wpisują użytkownicy Google. 

Narzędzia przydatne w branży SEO w analizie słów kluczowych to:

  • Keyword Planner w Google Ads,
  • Google Trends,
  • Answer The Public,
  • Ubersuggest,
  • Ahrefs,
  • Senuto.

Należy pamiętać, że niektóre słowa kluczowe pasują wyłącznie do artykułów. Dobry SEO copywriter umie rozpoznać frazy, które wpłyną pozytywnie na indeksowanie również podstron czy produktów. Keywordsy można podzielić na:

  • brandowe: „buty damskie + nazwa marki”, „styropian + nazwa marki”, „tort + nazwa cukierni”,
  • ogólne: „buty damskie”, „styropian”, „tort”,
  • szczegółowe: „kozaki damskie zimowe”, „styropian podłogowy”, „torty urodzinowe”,
  • lokalne: „sklep obuwniczy Kraków”, „szewc Warszawa”, „remonty Poznań”, „dentysta Opole”,
  • long tailowe: „różowe ubranka na chrzest na dziewczynki”, „brązowe botki damskie w stylu vintage”, „styropian podłogowy eps 100 5cm”.

Nasycenie słów kluczowych musi być dopasowane do typu treści oraz długości tekstu, a ich rozmieszczenie równomierne.

Treści pod SEO a meta dane

Duże znaczenie mają też meta title, meta description i znaczniki ALT. Dzięki nim można dotrzeć do jeszcze większej ilości użytkowników. Tworząc znaczniki meta, należy upewnić się, czy zostały w nich użyte odpowiednie słowa kluczowe i czy ich treść nawiązuje do stworzonego tekstu. Powinno się również sprawdzić, czy meta title i meta description wyświetlają się prawidłowo w wyszukiwarce, a więc nie są zbyt długie.

Linkowanie wewnętrzne wpływa na pozycjonowanie

Copywriter SEO powinien pamiętać o linkowaniu wewnętrznym. Dzięki nim użytkownik może przejść do powiązanych treści, produktów bądź usług w ramach witryny. Dlatego, jeżeli tylko jest taka możliwość, warto wykorzystać zoptymalizowane anchory, które mogą być keywordsami, i umieszczać w nich linki wewnętrzne do innych wpisów, zakładek czy podstron. Wpływa to m.in. na szybkość indeksowania treści na stronie.

Content Marketing

Link Building

Sprawdź jak to działa

Dostarczamy treści i publikacje na całym świecie – w jednej platformie